SEBEN14.COM
seben'li dedikleri, elmadır yedikleri, çok hoşuma gidiyor, "la gacım" dedikleri.
anasayfa
"Ekonomik Durum"
Halkın geçimi çiftçilik ve hayvancılık olması nedeniyle yerleşme, Aladağ çayı vadisi ile kollarının geçtiği yerlerde olmuştur. İlçenin güneyinde bulunan ovalarda tarıma elverişli toprakların bulunması bu kısımlarda halk tarafından yerleşme alanı olarak benimsenmiştir. İlçede halk geçimini başta tarım olmak üzere hayvancılık ve orman işçiliği yaparak sağlamaktadır. İlçe bozkır ve ormanlarla kaplı olması hayvancılığı geliştirmiştir. Son zamanlarda tavuk çiftlikleri geçim kaynağı olmuştur. Hoçaş ve Çatak Köyü sebze ve meyvenin en çok yetiştiği bölgedir. Çeltikderesi köyünde kaliteli 1e 3 veren pirinç yetişmektedir. Iza bulguru güneyce köyü çevresinde yetiştirilmektedir. Seben göletinin su toplamasıyla ilçe toprakları sulanmaya başladığında il ekonomisine sebenin büyük katkı sağlayacağı ve marka olacağı aşikardır.

İlçede bulunan 30 köyden 2'si dağ , 4'ü orman köyüdür.  24'ü  ise  vadiler de  kurulmuştur.  664 km2   yüzölçüme sahip olan  Seben'de  km2 başına 13 kişi düşmektedir. İlçede arazinin az olması gizli nüfus planlamasını beraberin de getirmiş ailelerin genellikle 1-2 çocuğu olmaktadır. İlçede elma üretimi 1955 li yıllarda başlamış olup günümüzde rekorte 50.000 tona ulaşmıştır. Son yıllarda elma ağaçları kesilerek gençleştirme çalışmalarına hız verilmiştir. Starking, Golden, Beşyıldız, Amasya ve az miktarda Ferik cinsi elma üretilmektedir. Grand Smit ismi verilen yeşil elma üretimi artmıştır. İlçede ziraat MYO açılmış olması ilçe tarım ekonomisine katkı sağlayacaktır.

     

Haccağız Kooperatifine ait 1500 ton/yıl kapasiteli ve Dedeler-Nimetli Köy kooperatifine ait 2000 ton/yıl kapasiteli 2 adet soğuk hava tesisi mevcut olup ihtiyacı karşılamaktadır. Seben, Bolu ilinin meyva ve sebze deposudur. Aladağ çayı vadisinde sebze (domates, salatalık, biber, soğan, sarımsak, lahana, havuç, patates, turp, şalgam, kabak) ve meyva (elma, armut, kiraz, vişne, ayva üzüm, kayısı, ceviz) yetiştirilmektedir.  Yol sorunu ekonomisini  zora  sokmakta geçim zorluğu çeken halk göç etmektedir. İlçede karakovan bal üretimi yapılmaktadır. Yeraltı zenginliği olarak Yağma - Hıdırlar mahallesinde mermer,  Hoçaş Köyü yakınında kömür yatakları bulunmaktadır.
Özel  teşebbüsce ilkel şartlarda işletilen madenlerin ilçe ekonomisine katkısı azdır.
Pavlu kaplıcası yakınında MTA tarafından bulunan 92 derecelik termal su kaynağı değerlendirileceği günü beklemektedir.

lütfen tüm dökümanları " yamankemal©" ismiyle ve izniyle kullanınız. (emege saygı)
yamankemal&2010©   -  0 532 303 05 38   -   yamankemal14@hotmail.com