SEBEN14.COM
seben'li dedikleri, elmadır yedikleri, çok hoşuma gidiyor, "la gacım" dedikleri.
anasayfa
"Turizm"

         
seben taşlıyayla gölü ilçemizin yeni turizm umududur.

ÇELTİKDERE VADİSİ:
Yörede Firik krallarına ait taş oyma mezarlar görülmekte, eski kilise kalıntısı mevcuttur. Aynı yöreden 1972 yılında 50 cm uzunluğunda heykelcikler bulunmuş, Bolu müzesinde sergilenmektedir. Yörede kazılan mezarlardan bizans dönemine ait yazılı yont ma taşlar çıkmaktadır. Ayrıca yörede birçok peri bacası bulunmaktadır. Gezilmeye müsait yolu mevcuttur. Yöre tracking yapmaya çok müsaittir.


MUSLAR MAĞARALARI:
 Kaşbıyıklar Köyü sınırları içinde 4-5 katlı kaya evler şeklinde olup, her kat birbirine baca merdivenlerle bağlıdır. Yol durumu iyi olmadığından dağ sporunu sevenler için idealdir. İlçeye uzaklığı 5 km civarındadır. Çevresi püskürük kayalar ile doludur.
  

SOLAKLAR MAĞARALARI:

Solaklar Köyü yakınında bulunan bu mağaraların ilçeye uzaklığı 3 km civarındadır. Burada bulunan kayaevlerde 4-5 katlı birer Firik evidir.
Dağ yamacında olduğundan tırmanmaya müsaittir. Ulaşımı kolaydır.


YUVA-SENDİK MAĞARALARI:
 Yuva köyü yakınında Çeltikdere vadisinin kuzeyinde kınık cı deresi yamacındadır. Küp biçimi 4-5 katlı ev şeklinde olup çevresindeki 300 koyun sığabile cek büyüklükteki mağaralarla bir bütün teşkil etmektedir. Ulaşımı Yuva Köyünden kolaydır.
TUR OLANAKLARI:
Dağ tırmanışı, yürüyüşler, Dinlenme, Avcılık, Termal, Geziler için tur olanakları mevcuttur. Konaklama tesislerinin olmayışı nedeniyle turların günübirlik olması gerekmektedir.
YAYLALAR :
Yaylalarımız başlı başına birer gezi ve mesire yeridir. Aladağ ve Seben Dağlarındaki ormanlar içinde kurulu 30 civarındaki yaylalarımızdaki sular
karpuz çatlatan diye bilinmektedir. Yaylalardaki bot evlerde kalmak mümkündür.


AV TURİZMİ-BALIKCILIK:
Kış mevsiminde yöre av turizmine çok elverişlidir. Tavşan, keklik, yaban domuzu avlamak mümkündür. Aladağ çayından balık avlanmaktadır. Her yıl yaban domuzu avı için süren avları düzenlenmektedir. Seben gölünün oluşmasıyla sazan, kefal avlanmaktadır.
KONAKLAMA:
 Konaklama tesisi yoktur. Resmi kurumlara ait 5-10 yatak kapasiteli misafirhaneler mevcuttur.
Pavli kaplıcalarında toplam 200 yatak kapasiteli konaklama yeri mevcuttur.

lütfen tüm dökümanları " yamankemal©" ismiyle ve izniyle kullanınız. (emege saygı)
yamankemal&2010©   -  0 532 303 05 38   -   yamankemal14@hotmail.com